Šis tas apie kavą

     Štai kokias žinias apie kavą paskelbė žurnalas “American Scientist”. 133 milijonai puodelių kavos padėjo amerikiečių ir olandų mokslininkams įrodyti, kad per dieną galima išgerti 4 ar 5 puodukus juodos kavos, nesibaiminant, kad dėl to susirgsi širdies liga ar gausi insultą. Dvejus metus trukusiame tyrime dalyvavo 45.589 vyrai nuo 40 iki 75 metų amžiaus. Įdomiausia, kad žalingomis savybėmis pasižymi kava be kofeino. Tokios kavos kelis puodelius der dieną geriantysis žmogus turi beveik dvigubai daugiau šansų susargdinti širdį, lyginant su tuo, kuris visai negeria arba geria normalią kavą su kofeinu.

Kas mūsų laukia XXI amžiuje?

     Į šį klausimą bandė atsakyti futurologai Amerikos žurnalo “Life” puslapiuose. Štai kelios pranašystės.

♦    Naftos ištekliai. Jeigu jos eksploatavimo tempai bus tokie pat kaip dabar, greitai išseks. JAV išvalyti ištekliai baigsis 2010 m., o buvusioje Sov. Sąjungoje — 2015 m. Netgi turint galvoje galimus naujus telkinius, naftos užteks ne daugiau kaip pusei amžiaus.

♦    Šiltnamio efektas. Jis jau pradėjo reikštis. Globalinis planetos klimato atšilimas neišvengiamas. Jeigu skubiai nebus susigriebta saugoti gamtą, pasaulio vandenynai, į kuriuos suplauks ištirpę polariniai ledai, paskandins ne tik Veneciją, bet ir Nyderlandus, taip pat daugelį pakrančių šalių visuose žemynuose.

♦    Baisios ligos. Jei nepavyks stabilizuoti ekologinės situacijos, kils naujos epidemijos, atsiras dar baisesnių ligų už AIDS ir vėžį. Beje, ne visos futurologų pranašystės tokios liūdnos. XXI a. žmonių laukia ir geresni dalykai.

♦    Maisto produktai. Sintetinio maisto (iš medienos, naftos perdirbimo produktų) mada greitai turi praeiti. Bus vertinami natūralūs, su genų inžinerijos pagalba sukurti augaliniai delikatesai. Ekspertai mano, kad per artimiausius dešimtmečius pavyks išvesti daug riebalų turinčių bulvių veislę. Joms kepti taukų nereikės. O apelsinų sultys bus ne iš vaisių spaudžiamos, o auginamos tiesiog buteliuose, t.y. nepaprastai padidintose ląstelėse—kolbelėse.

♦    Senėjimo procesą tikriausiai pavyks pristabdyti. 2040 m. 65 m. žmogus fiziniai, psichologiniai ir kiti duomenys bus kaip 45-mečio. Vidutinė gyvenimo trukmė XXI a. viduryje (jei pavyks įveikti ekologinę krizę) pailgės iki 100 m. Kai kurios “amžinos” ligos pvz., dantų kariesas, visiškai išnyks.

♦    Dauguma namų išsivysčiusiose šalyse bus visiškai kompiuterizuoti. Elektroniniai pagalbininkai palaikys namuose švarą ir tvarką, padės gaminti maistą ir t.t. Išplėstas kompiuterių tinklas leis šeimininkėms dirbti neišeinant iš savo namų.

♦    Transportas. Be abejo, XXI a. komandiruočių sumažės. Tačiau turistinių kelionių bus daug daugiau negu dabar. Tuo labiau, kad amžiaus viduryje nebus problemos (kas turės tvirtos valios) netgi nuskristi į Marsą. Apskritai kosminės kelionės taps visai paprastu dalyku, joms nebereikės specialaus pasirengimo. Tai bus nelyginant dabartinis skridimas lėktuvu.

Per futbolą į chemiją.

     W. Ramsey (1852 - 1916), anglų chemikas, Nobelio premijos laureatas, jaunystėje buvo aistringas futbolo žaidėjas. Kartą rungtyniaudamas jis susilaužė koją ir ilgesnį laiką turėjo pabūti namie. Iš nuobodumo užsiėmė fejerverkais. Pradėjo skaityti Grahamo chemijos vadovėlį, o tėvas jam parnešdavo reikalingų chemikalų. Fejerverkai pavykdavo puikiai, o kartu augo ir susidomėjimas chemija ...

(“Mokslas ir gyvenimas”, 1991 m. Nr. 9)